Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kontrollü Sosyal HAYAT 😷

Pazar yerinden toplu taşımaya, AVM’den iş yerine, sınıftan sokağa, amacı birlikte olduğumuz tüm alanlarda Koronavirüs riskini hepimiz için azalmaktır. Bir koşulu var: Maske + Mesafe + Hijyen 🙏

Profil Onayı Aktif Edildi! 😇

💁🏻‍♂️ Saygınlığını ve Güvenilirliğini arttırmak adına Doğrulanmış Profil ve Telefon Onaylı ☑️ hesabın ile ayrıcalığını sergile 🥰

Kurallarımızı Biliyor musun? 🤔

Keyifli vakit geçirmeniz ve düzenin bozulmaması için lütfen kurallara riayet edelim. 💛 Yapacağınız güzel paylaşımlarla katılımınız bizi onurlandıracaktır... 😍

Kore Kültürü ile İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey

Symbolic

Yepp Kurucu
Katılım
22 Ara 2020
Mesajlar
2,438
Konum
Türkiye
Web sitesi
yeppudaa.com.tr
Cinsiyet
Erkek

Saygınlık:

1.jpg
Bozulmamayı başarmış otantik kültürler her zaman dünyanın ilgi odağı olmuşlardır. Özellikle 1948 senesinde Kore’nin resmen Güney Kore ve Kuzey Kore olarak ikiye ayrılması ile şekillenmeye başlayan Kore kültürü, son birkaç yıldır popülaritesini katlayarak arttırmakta ve bilhassa Güney Kore’ye her yıl milyonlarca misafir çekmektedir. Kore dil okulları, dinamik sineması, bağımlılık yapan dizileri ve teknoloji tutkunluğunun yanı sıra aşağıda listelediğimiz yönleri ile de ilgil uyandırıyor.

1. Dünya pop müzik kültüründen çok K-pop takip ederler

Özellikle Güney Kore toplumu dünyadaki pop müzik trendlerini ve onların gelişmelerini takip etmektense kendi Kore kültürü ve K-Pop (Korean pop) müziğine yoğunlaşmış durumdadır. Müziğe ve sanata çok önem veren bu toplumun Batı’yı örnek aldığını söylemek de pek doğru olmayacaktır. Buna en büyük örnek artık dünya çapında ün kazanan BTS, nam-ı diğer Bangtan Boys grubudur. Türkiye’de de devasa bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmış olan BTS’in son şarkısı “Fake Love” Dünya Kupası’nda çalınması için önerilen şarkılar arasına bile girdi. Önerilen şarkılardan bir diğeri de Seul’dan çıkan EXO isimli gruba aitti. Kore müzikleri dünya çapında tanınır hale geldi diyebiliriz.

2- Gereğinden fazla işlerine düşkündürler

Koreliler yaptıkları işi en iyi şekilde yapmak isterler ve fazlasıyla işkoliktirler. Kore kültürü ile büyütülmüş kişiler normal hayatlarını görmezden gelecek derecede çok çalışırlar. Bunun önüne geçmek için Güney Kore hükümeti haftanın son günü daha az çalışılması adına bilgisayar yasağı bile koymuştur. Bu kadar çalışmanın ödülü olarak da yine haftanın son günü kendilerini alkole verirler. Hatta bunu da iş yerindeki arkadaşları ile yaparlar. Eğer patronları böyle bir teklif ile gelirse reddetmek yerine kabul ettikleri takdirde zam alabilir, hatta pozisyon olarak yükselebilirler bile.

2.png

3- Eğitime çok önem verirler

Bu kadar işkolik olan bir ülkenin eğitime fazlasıyla önem vermesi kaçınılmaz. Fakat iş hayatlarında olduğu gibi eğitim hayatlarında da bunu abartmaktan çekinmiyorlar. Koreli gençlerin yaşamının büyük bir bölümü okulda geçiyor ve buna rağmen tatil olduğunda bile ekstra ders alarak eğitimlerini devam ettiriyorlar. Gece geç saatlere kadar okulda kalan çocukların başka bir hayatı da bu yüzden olamıyor. Artan zamanlarını genelde internet üzerinden sosyal medya kullanımı ile değerlendirdikleri için böyle olunca ülkedeki herkesin teknolojik bir aygıta sahip olması da kaçınılmaz oluyor. Kore’de kablosuz internet erişimini de bu sebeple her yerde çok rahat bulabiliyorsunuz.

4- Kozmetik ürünlerine meraklılar

Kozmetik denince akla ilk kadınlar gelebilir ancak Koreli erkeklerin de merakı mevcut. Kadınlar kendilerine fazlasıyla bakım yapıp birçok kozmetik ürünü kullanıyorlar. Erkekler de en az onlar kadar bakımlılar. Saçı başı dağınık ya da kıyafeti düzgün olmayan erkeğe çok nadir rastlıyorsunuz. Üstelik Kore menşeili pek çok güzellik malzemesi dünya çapında yüksek popülariteye ulaştı. Makyaj ya da bakım için tercih edilen ürünler artık Kore üretimi. Bu kadar yaygınlaşması belki de herkesin Korelilerin bakımına özenmesindendir, kim bilir?

5- Kore kültürü batıl inançları beraberinde getirir

Gelenek göreneklerine bağlılıklarıyla bilinen Kore halkının batıl inançlarının olması bunun kaçınılmaz bir neticesi belki de. Bu inançlara aşina olunmadığı için başka ülke vatandaşlarına garip gelmesi olası. Örneğin, vantilatörlerin öldürme gücü olduğuna inandıkları için serinlemek adına farklı yöntemler tercih ederler. Kapı ve pencere açarak alternatif üreten Koreliler özellikle gece uyurken vantilatörü mutlaka kaparlar. Bir diğer inanışları ise 4 rakamının uğursuzluğu. Genelde 13 rakamı uğursuz kabul edilirken Koreliler dillerinde okunuşu “ölüm” kelimesi ile aynı olduğu için 4 rakamını hayatlarının pek çok noktasında saf dışı bırakırlar. Mesela asansörlerde 4. kat ibaresini göremezsiniz. Kırmızı kalem kullanımı da bunlara bir örnek. Rengi itibariyle kanı ve dolayısıyla ölümü çağrıştırdığı için birinin ismini kırmızı kalemle yazınca onun öleceğine inanırlar. Sizce de çok ilginç değil mi?
 
Lütfen Dikkat !
Tüm mesajların Yepp Mod 'lar tarafından özenle kontrol edildiğini unutmayın 🥰