Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kontrollü Sosyal HAYAT 😷

Pazar yerinden toplu taşımaya, AVM’den iş yerine, sınıftan sokağa, amacı birlikte olduğumuz tüm alanlarda Koronavirüs riskini hepimiz için azalmaktır. Bir koşulu var: Maske + Mesafe + Hijyen 🙏

Profil Onayı Aktif Edildi! 😇

💁🏻‍♂️ Saygınlığını ve Güvenilirliğini arttırmak adına Doğrulanmış Profil ve Telefon Onaylı ☑️ hesabın ile ayrıcalığını sergile 🥰

Kurallarımızı Biliyor musun? 🤔

Keyifli vakit geçirmeniz ve düzenin bozulmaması için lütfen kurallara riayet edelim. 💛 Yapacağınız güzel paylaşımlarla katılımınız bizi onurlandıracaktır... 😍

K-Haber “DP” Gerçekçi mi ? İşte Koreli Erkekler K-Drama'nın Askerlik Hizmetini Tasviri Hakkında Ne Düşünüyor?

Zeyra

Elit Üye

Saygınlık:

Askeri Polisin “Deserter Pursuit” biriminin kısaltması olan Netflix orijinal dizisi "DP", aktörler Jung Hae In, Koo Kyo Hwan ve Cho Hyun Chul'un yer aldığı webtoon tabanlı bir dizi. Altı bölümden oluşan ilk sezon Netflix'e düştüğünde, DP yalnızca yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla değil, aynı zamanda Güney Kore'nin zorunlu askerlik hizmetini tasvir eden cesur planıyla da küresel izleyici kitlesi kazandı.

Hayranlık uyandıran bir incelemede NME, "Acımasız dayaklardan cinsel saldırıya ve insanlıktan çıkarıcı aşağılamalara kadar, bu kurgusal taciz tasvirleri ne yazık ki abartıdan uzaktır. Güney Kore ordusunda zorbalıkla ilgili haber makalelerine bakın." Ve NME haklı. Sadece 2020'de orduda 946 rapor edilmiş şiddet ve taciz vakası var. Şüphesiz, bildirilmeyen sayısız vaka daha var.

"DP ayrıca, bu vakaların ortaya çıktığı nadir durumlarda neler olduğunu tasvir etme konusunda harika ama endişe verici bir iş çıkarıyor. En iyi ihtimalle, bu tür davranışları normalleştiren ve yeni neslin yumuşaklığından şikayet eden duygusuz üst düzey yöneticiler tarafından görmezden gelinirler ya da en kötü ihtimalle, bir skandalın terfilerini nasıl etkileyeceğiyle daha fazla ilgilenen üst düzey kariyer görevlileri tarafından tamamen örtülürler. " -NME

20-40 yaşlarında olan ve askerlik görevlerini tamamlamış olan Koreli erkekler, askerlikteki şiddete dair kendi deneyimlerini sosyal medya platformlarına akın ediyor.

"Gösteri bana, o zamanlar askerlik görevimi yaparken bizzat yaşadığım tüm yozlaşmış, haksız ve apaçık yanlış şeyleri hatırlattı." -Kore Vatandaşı

Seslendirme DP olmak “TSSB-tetikleme” bu adamlar oybirliğiyle Koreli askerlik şovun tasviri kemik chillingly hyperrealistic olduğunu kabul etmişlerdir. 2000'den 2020'ye kadar olan yıllar arasında askere gidenlerin hepsi “On yıllar boyunca hiçbir şey değişmedi: Güney Kore Ordusu hala sorunlarla dolu” dedi.

"Nedensiz yere beni seçen üstlerim vardı. Şimdi nerede olduklarını merak ediyorum… eğer iyilerse. [Dizi] bana [onları] hatırlattı ve beni meraklandırdı." -Kore Vatandaşı

DP yönetmeni Han Jun Hee bir röportajda, askeri üslerdeki olaylarla ilgili bitmeyen haberlerin, gösterinin gerçek hikayelere dayandığının kanıtı olduğunu açıkladı.

Sadece Koreli izleyiciler değil, aynı zamanda uluslararası izleyiciler de dizi hakkında düşüncelerini paylaşırken, Güney Kore Ulusal Savunma Bakanlığı “diziden ve Kore ordusunun hala bu şekilde olduğu yanlış fikrini nasıl ilettiğinden endişe duyduğunu” belirtti.

"Dizi, 10-15 yıl önce 'askeri kültürün' en kötü durumda olduğu üslerde meydana gelmiş olabilecek en aşırı olayların abartılı bir koleksiyonudur." -Chun In Bum, emekli bir Güney Kore Ordusu Korgenerali

DP tüm dünyada Netflix'te yükselmeye devam ederken, izleyiciler korgeneralin yorumuna ikna olmadı.