Hoş Geldin, Yeppudaa!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kontrollü Sosyal HAYAT 😷

Pazar yerinden toplu taşımaya, AVM’den iş yerine, sınıftan sokağa, amacı birlikte olduğumuz tüm alanlarda Koronavirüs riskini hepimiz için azalmaktır. Bir koşulu var: Maske + Mesafe + Hijyen 🙏

⭐ Hesabını Elit'e Yükselt ⭐

Forumdan daha fazla yararlanmak için, Hesabınızı Elit'e yükseltin ve daha ayrıcalıklı olun 😉 Şimdiden bizi desteklediğiniz için teşekkürler. 💞

Kurallarımızı Biliyor musun? 🤔

Keyifli vakit geçirmeniz ve düzenin bozulmaması için lütfen kurallara riayet edelim. 💛 Yapacağınız güzel paylaşımlarla katılımınız bizi onurlandıracaktır... 😍

Asya Kıtası Hakkındaki İlginç Bilgiler ?

Black Swan

Yepp Editör
Mesajlar
320
Beğeni Sayısı
685
Puanları
93

Saygınlık:

Asya Kıtası şüphesiz her yönü ile oldukça ilgi çekici bir yer ve hakkında ki bazı bilgiler insanı şaşırtmaya devam ediyor... İşte o bilgilerden birkaçı..

1- Asya kıtası, dünyadaki tüm kara alanının %30'unu oluşturmakta ve 4 milyarın üzerinde insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu da kıtayı iki anlamda da dünyanın en büyük kıtası yapar.


2- Dünyanın en popüler dinlerinden olan Hristiyanlık, İslam, Hinduizm ve Budizm gibi dinlerin tamamının kökü Asya'da bulunmaktadır.


3- Dünyadaki pirincin %90'ı Asya kıtasında tüketilmektedir.


4- Karaciğerlerinde alkolü sindirmek için gerekli olan bir enzim bulunmadığı için Asyalı insanların %50'si alkol sindirimi konusunda problem yaşamaktadır.


5- Genel kanının aksine, kaplanların büyük kısmı Afrika'da değil Asya'da yaşamaktadır.


6- Nepal, Asya'da eşcinsel evliliğini yasallaştıran ilk ülkedir. Bu ülkede aynı zamanda bazı Asya ülkelerinde hâlâ bulunan ölüm cezası kaldırılmıştır7- 2007 yılında yapılan çalışma ile bugün evlerimizde beslediğimiz kedilerin, eski zamanlarda (M.Ö. 8000) Yakın Doğu'da yaşayan vahşi kedilerin soyundan geldiği kanıtlanmıştır.


8- Asya kıtasının bazı bölgelerinde insanlar, temiz su kaynaklarına ulaşmak için günde ortalama 6 kilometre yol kat etmektedir.9- Hamam böcekleri Çin'de ve diğer bazı Uzak Doğu ülkelerinde kızartılarak servis edilmektedir.


10- Hong Kong, 8,000 adet gökdeleniyle, dünyanın en çok gökdelene sahip bölgesidir. Hatta bu sayıyla New York'u ikiye katlamaktadır.


11- Endonezya, dünyanın yalnızca adalardan oluşan en büyük ülkesidir. Ülkede toplamda 17,508 ada bulunmaktadır ve bunların yaklaşık 6,000'inde insanlar yaşamaktadır.


12- Japonya'da, 100 yaşın üstünde 50,000 insan yaşamaktadır.


13- 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre Asya kıtası, 3,3 milyon milyonere sahiptir. Kıta, bu sayıyla 3,4 milyon milyonere sahip olan Kuzey Amerika'nın yalnızca biraz gerisinde kalmaktadır.


14- Büyük İskender, yaşadığı dönemde Makedonya'nın, Mısır'ın, Perslerin ve Asya'nın krallığı görevini aynı anda üstlenmiştir.


15- Dünyanın en büyük heykeli, 153 metrelik uzunluğuyla Çin'de yer alan Buda İlkbahar Tapınağı'nda bulunmaktadır.Kaynak: Onedio

 
Lütfen Dikkat !
Tüm mesajların Yepp Mod 'lar tarafından özenle kontrol edildiğini unutmayın 🥰